SPSS Uygulama – t-testi

Tüm Tezlerin ve Bilimsel Araştırmaların SPSS Veri Analiz İşlemlerini Yapıyoruz

Daha önce belirtildiği üzere, t-testi genellikle bir değişkenin -ki bu değişkenin en azından aralık ölçeğinde ölçülmüş olması gerekmektedir. Belirli bir tahmin edilen değerden farklı olup olmadığını veya iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Ancak, ikiden fazla grup arasındaki karşılaştırmalar için t-testi uygun bir yöntem değildir. Bu durumlar için genellikle ANOVA testi, ki daha sonrasında detaylarına değinilecektir, kullanılır.

Daha önce de vurgulandığı gibi, üç çeşit t-testi bulunmaktadır. Bu testler sırasıyla; Tek Örneklem t-testi (One Sample t-test), Bağımsız İki Örneklem t-testi (Independent Samples t-test) ve Eşleştirilmiş Örneklem t-testi (Paired Samples t-test) olarak adlandırılır.

Verilerinizin analizi ve yorumlanması konusunda, akademik alanda her konuda yardıma ihtiyacınız varsa, uzman ekibimizle birlikte size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Projelerinizin gereksinimlerini değerlendirebilir, size en uygun hizmetleri sunabiliriz. İletişime geçmek ve daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara