Friedman Testi

Tüm Tezlerin ve Bilimsel Araştırmaların SPSS Veri Analiz İşlemlerini Yapıyoruz

Bu test, eşleştirilmiş örnek grupların karşılaştırılmasında kullanılır ve eşleştirilmiş gruplar t-testine benzer bir yapıdadır. Testin gerçekleştirilmesi için gerekli olan tek şart, her bir özne (anket) için belirlenen k adet değişkenin sıralı olmasıdır. Friedman testi, ki-kare dağılımını anımsatır. Her değişken için ortalama sıralama değeri hesaplanır ve bunlar karşılaştırılır. Örneğin, bir araştırmada reklamın süresinin reklamın hatırlanma oranı üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu durumda, her bir özneye farklı sürelerde reklamlar gösterilir ve hatırladıkları bilgiler sorulur. Friedman testi ile ki-kare değeri belirlenir ve bu değer, belirli bir anlamlılık düzeyine bağlı olarak sürenin hatırlama oranı üzerindeki etkisinin olup olmadığını belirler. Tüm testler gibi, anlamlılık seviyesi %5 ve anlamlılık değeri 0.05’in altında ise, gösterim süresinin hatırlama oranını etkilediği yorumu yapılır.

Kaynak: Altunişik, R., Coşkun, R., Bayraktaroğlu, S., & Yildirim, E. (2007). Sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri. Sakarya Yayıncılık, Sakarya, 226, 103-118.

Verilerinizin analizi ve yorumlanması konusunda, akademik alanda her konuda yardıma ihtiyacınız varsa, uzman ekibimizle birlikte size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Projelerinizin gereksinimlerini değerlendirebilir, size en uygun hizmetleri sunabiliriz. İletişime geçmek ve daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara